Spiek kwarcowy powstaje z kompozycji naturalnych materiałów takich jak skały granitowe czy kwarc bądź iły łupkowe. Proces jego tworzenia polega na wymieszaniu składników w odpowiednich proporcjach oraz sprasowaniu ich pod ciśnieniem. Kolejnym etapem powstawania spieku kwarcowego jest wypiekanie go w piecu nagrzanym do odpowiedniej temperatury. Jest to materiał doskonały do wykonywania blatów kuchennych, o czym przekonują się kolejne osoby, które zdecydowały się na użycie go w swoich domach.
Blaty kuchenne z spieku kwarcowego są niezwykle wytrzymałe na uszkodzenia i posiadają bardzo dobre parametry użytkowe. Spiek kwarcowy wykazuje znikomą nasiąkliwość, przez co sprawdza się idealnie właśnie w kuchni, gdzie blat będzie miał regularny kontakt z wodą i różnego rodzaju wilgotnymi produktami. Zdecydowanie się na wybór właśnie takiego surowca, to doskonała decyzja również w przypadku niewielkich kuchni czy kuchni otwartych na salon. Materiał prezentuje się wyjątkowo elegancko, przez co można z powodzeniem stosować go w kuchniach urządzonych w różnych stylach. Blaty z spieku kwarcowego sprawdzą się dobrze w klasycznych wnętrzach, ale i w nowoczesnych aranżacjach.
Spiek kwarcowy jest niezwykle odporny na wszelkie zabrudzenia, które pojawiają się podczas codziennego używania blatu. Wykazuje także działanie antypoślizgowe, co jest niezwykle istotne w przypadku powierzchni używanych w kuchni. Wyróżnia go także odporność na uszkodzenia mechaniczne. Blaty kuchenne z spieku kwarcowego nie ulegają zniszczeniu również w wysokich temperaturach. Można bez problemu kroić na ich powierzchni bardzo gorące produkty oraz stawiać na nich ciepłe patelnie czy garnki. Blaty z spieku kwarcowego sprawdzają się doskonale do codziennego krojenia na nich pożywienia nawet przy użyciu bardzo ostrych noży. Nie ulegają odpryskom i zarysowaniom, co jest niestety częste w przypadku blatów wykonanych z innych materiałów. Spiek kwarcowy wyróżnia także wyjątkowa higieniczność i łatwość w utrzymaniu w czystości. Ogromną zaletą jest również lekkość blatu wykonanego z tego materiału, w porównaniu do blatu z naturalnego kamienia.